Što kad beba ne može disati zbog začepljenog nosa?
Mame u forumu KakoLeciti raspravljaju kako bebi čistiti začepljen nos, a pedijatrice objašnjavaju zbog čega je važna pravilna higijena nosa te što možete učiniti u svom domu kako bi svojoj bebi olakšale tegobe uzrokovane prehladom
S dolaskom hladnijih dana stiže i sezona prehlada – najčešće bolesti koja se javlja kod dojenčadi. Iako prehlada nije opasna bolest, prati je začepljen nosić koji kod beba izaziva mnogo problema jer otežava hranjenje, osobito kod dojene djece, ali svakako i spavanje.
Mame na forumu otvaraju mnoge temu o začepljenom nosiću te traže savjet iskusnih roditelja kako može pomoći svom djetetu koji zbog toga ima problema sa spavanjem. prenosimo pitanja i odgovore sa foruma
“Bebo od 4 i pol mjeseca zadnjih nekoliko dana ima začepljeni nosić kad ga stavimo na spavanje. Kad je u uspravnom ili sjedećem položaju je ok, ali čim legne, bilo na trbuh ili leđa, nos se začepi, on počinje hrkati i ne može disati pa se budi i loše spava, a s njim i mi.. Kako mu pomoći? Podigli smo madrac tako da spava na lagano povišenom, ali ne pomaže… Ima netko savjet? Inače je vesela beba i čini se da mu ne smeta kad je budan”, pitala je mamaT.
Fiziološka otopina i nosni aspirator
Mama MŠ savjetovala joj je da bebi u nos nakapa običnu fiziološku otopinu, a ona je svom sinu sekret iz nosa vadila nosnim aspiratorom s nastavkom za usisivač. Na isti način problem punog nosića kod svog djeteta rješavala je i čitateljica barabica.
“Mi probleme sa začepljenim nosom uspješno rješavamo kapanjem fiziološke i usisavanjem nosnim aspiratorom. Svaka cast onome tko ga je izmislio”, piše mama barabica.
Nosni aspirator s nastavkom za usisavač vrlo je jednostavan za korištenje i efikasan za vađenje sekreta kod dojenčadi koja ne može sama ispuhivati nos, a može se koristiti već kod sasvim male dojenčadi. Osim aspiratora s nastavkom za usisivač na tržištu postoji još proizvoda kojima se može učinkovito ukloniti sekret iz nosa, a mama Glory koristi jedan od njih.
“Tijekom dana redovito čistim nosić fiziološkom i aspiratorom. Osobno koristim na usni usis i odličan je! Naročito preko noći da ne moram paliti usisavač i razbuditi dijete. A kad ga stavljam spavati u krevetić malo nakosim madrac tako da dijete spava povišeno”, savjetuje mama NS.
Bitno je vlažiti zrak u kući
Higijena nosne šupljine kod dojenčadi vrlo je bitna jer, osim što ne znaju sama ispuhati nos, bebe ne znaju niti disati na usta. Pedijatrica savjetuje da se bebin nosić čisti smotuljkom vate natopljenim fiziološkom otopinom time da vata mora biti smotana iz jednog komada pri čemu tek pola ulazi u nosić, a pola ostaje vani kako se ne bi dogodilo da vata ostane u nosiću.
“Nikako ne koristiti štapiće za uho za tu namjenu. Prije hranjenja nakapati nosić gotovim pripravcima kupljenim u apoteci, a moguće je i kod kuće pripremiti biljnu otopinu od sljezovog korijena”, savjetuje dr. Kolarek Karakaš.
Uzrok začepljenog nosa ponekad može biti i suhi zrak u kući ili stanu pa ga je potrebno vlažiti, a mama JeanGenie u našem forumu preporučuje koristiti ovlaživač zraka ili pak staviti mokru plahtu ili ručnik na radijator. Zbog čega suhi zrak u kući nije dobra za bebu i potrebno ga je ovlaživati, objasnila je pedijatrica.
” Isušivanje sluznice podražava izlučivanje sluzi te je nosić ili začepljen ili curi, što bebi predstavlja veliki problem. Preporučuje se ovlaživanje zraka, osobito ako imate centralno grijanje te često zračenje prostora. Vlaženje zraka je jako važno kada je beba prehlađena i kada joj curi nos. U prodaji su mehanički ovlaživači, ali isti efekt možete postići stavljanjem posuda na radijatore. Posude bi trebale imati veću površinu kako bi bilo bolje isparavanje. Povremeno možete u ovlaživač staviti kap eukaliptusa koji lijepo miriši i blagotvorno djeluje”, savjetuje doktor.