Svemoguća jabuka čuva zdravlje i oplemenjuje jela
Jabuka je bogata dragocjenim prirodnim šećerima i organskim kiselinama koje pročišćuju organizam, a sadrži i tanin koji ima antibakterijski učinak, te eterična ulja.
Od davnina se jabuka koristi kao “protuotrov“ za probavne smetnje zahvaljujući visokom udjelu pektina – topljivog vlakna koje u crijevima neutralizira štetne tvari i štiti sluznicu, a pomaže i smanjenju kolesterola u organizmu. Zbog pektina se jabuke preporučuju za ublažavanje konstipacije (zatvora), ali pomažu i protiv “suprotnih“ tegoba sa stolicom – naribana jabuka tradicionalan je domaći lijek protiv proljeva.
Najveća je koncentracija pektina i antioksidansa u kori jabuke, pa bi je trebalo jesti neoguljenu. No pritom pazite na kakvoću jer konvencionalno uzgojene jabuke obično sadrže ostatke pesticida i često su premazane voskom kako bi dulje trajale, pa ih prije jela treba dobro oprati u vrućoj vodi. Ako je moguće, nabavite domaće jabuke koje nisu kemijski tretirane. Nađete li u jabuci crva, to je (dobar) znak da nije prskana.
Popularna je izreka da jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van, a istraživanja su pokazala da je najbolje jesti dvije jabuke dnevno. Ujutro na prazan želudac i dobro prožvakana, jabuka potiče kolanje tjelesnih sokova. Navečer, jedemo li je polako, opušta i uspavljuje.
Superhranjiva a niskokalorična i osvježavajuća, jabuka je idealan međuobrok i dodatak salatama, od onih slatkih (npr. s orasima, grožđicama i medom) do pikantnih sa sirevima, mesom i povrćem. Osušenom korom i kriškama jabuke mogu se oplemeniti čajevi.
Jabuka se u kulinarstvu koristi na najraznovrsnije načine, od tradicionalne prerade u pekmez, kompot, sok i jabučni ocat, do “trikova“ za finije jelo – primjerice, pečete li meso zajedno s narezanim polovinama ili komadićima jabuke, bit će ukusnije, sočnije i lakše probavljivije.